מודל לב מונח על ספר סיבוכים של יתר לחץ דם

יתר לחץ דם, המכונה לעתים קרובות הרוצח השקט, אינו פוסח על אף קבוצה באוכלוסייה. הפרעות בלחץ הדם חולשות על כל קבוצת גיל – מילדים ועד קשישים, ועשויות להיגרם עקב תורשה, מחלות רקע, מאפייני אורחות חיים וגורמים רבים אחרים. על אף שישנן הפרעות רבות ומגוונות שעשויות להתרחש בלחץ הדם, הסיכון הגבוה ביותר טמון כשזה מגיע ליתר לחץ דם. בעוד שמצבים רפואיים מסוכנים רבים נוטים להיות מלווים בתסמינים מובהקים שיאפשרו לנו לזהות אותם, ללחץ דם גבוה לעתים קרובות אין תסמינים כלל, מה שמקשה אף יותר על זיהוי מוקדם. סיכון זה מקבל משנה תוקף לאור העובדה כי ליתר לחץ דם סיבוכים פוטנציאליים בעלי השלכות מרחיקות לכת. היכרות מעמיקה עם סיבוכים אלו והבנת חשיבות הליווי המקצועי על ידי מומחה ליתר לחץ דם, יאפשרו לך לשמור על בריאות כלי הדם ולצמצם את הסבירות לטרשת העורקים אשר פוגעת באיברים חיוניים רבים כגון הלב, המח והכליות. במאמר הבא נסקור כמה סיבוכים של יתר לחץ דם שמומלץ לתת עליהם את הדעת.

סיבוכים של יתר לחץ דם לפי קבוצת גיל

הסבירות לסיבוכים עקב יתר לחץ דם עולה משמעותית ביחס ישיר לגיל. שיעורי ההימצאות של יתר לחץ דם גבוהים בדרך כלל בגברים מאשר בנשים עד גיל 65. מעל גיל זה, השיעורים גבוהים יותר בנשים. אורח חיים בריא (כתזונה נבונה, פעילות גופנית והימנעות מעישון) יכול להפחית את הסיכון ליתר לחץ דם, ולתחלואה והתמותה הנלווית.

כ-70% מבני 75 ומעלה יתמודדו עם יתר לחץ דם, נשים וגברים כאחד. לחץ דם גבוה עלול להוביל לפגיעה באברי מטרה שונים בגוף:

יתר לחץ דם כאמור עלול להוביל פגיעה חמורה באברי הגוף השונים ולהוביל לעלייה בתחלואה ותמותה ממחלות אלו. אי לכך ליווי על ידי מומחה לחץ דם הינו בעל חשיבות מכרעת להבטחת בריאות כלי הדם ואברי הגוף השונים.

גוף ממצאים גדל מצביע על מתאם מובהק בין הזדקנות ליתר לחץ דם. הפרעות בתפקוד האנדותל וטרשת עורקים הם ללא ספק מן הגורמים המובילים הקשורים לגיל. האינטראקציות של הזדקנות העורקים ויתר לחץ דם נצפו גם ברמה המולקולרית בקרב בעלי חיים ובני אדם כאחד.

הסיכונים קיימים גם בגיל צעיר

יתר לחץ דם ראשוני בילדים ובני נוער עולה בשכיחותו בשנים האחרונות בשל השמנת יתר, היעדר פעילות גופנית, יושבנות ותזונה מתועשת. יחד עם זאת יש לזכור שבאוכלוסייה זו ובאלה הצעירים מגיל 30 ובהיעדר של יתר לחץ דם ראשוני בקרובים מדרגה ראשונה, קיימת אפשרות ליתר לחץ דם שנובע מפגיעה באיבר פנימי בגוף (יתר לחץ דם שניוני). חשוב מאד לאתר את הסיבה ליתר לחץ דם שניוני כגון הצרות עורק כלייתי, פגיעה בפעילות בלוטת התריס ויותרת הכליה ועוד על מנת לטפל בגורם עצמו.

חשוב לזכור כי  לחץ דם מוגבר בלתי מנוהל בילדות ובגיל צעיר עלול להוביל ליתר לחץ דם כרוני בגיל מבוגר ולסיבוכים רבים – מחלות כלי דם גדולים כגון הלב, המח ועורקי הרגליים, ומחלות כלי דם קטנים כגון הכליות, העיניים ומערכת העצבים ההיקפית.

אילו סיבוכים נוספים קיימים?

לצד הסיכונים שמנינו, ישנם עוד סיבוכים של יתר לחץ דם שעשויים לצוץ ללא תלות בקבוצת הגיל.

אבחון יתר לחץ דם מוקדם – גורם מפתח במניעה

היות ויתר לחץ דם גבוה יכול להימשך במשך שנים רבות ללא תסמינים, עשוי לקחת זמן רב עד שיופיעו תסמינים. במקרים בהם קיימים תסמינים ללחץ דם גבוה, ניתן למנות מצבים כגון עייפות, כאבי ראש, סחרחורות ותחושת זרמים בגפיים. עם זאת, המדיניות הטובה ביותר תהיה לשמור על מעקב קבוע אחר מדדי לחץ דם בבית או בקליניקה וקבלת ייעוץ ייעודי. ליווי של מומחה ליתר לחץ דם יאפשר לך להתאים את אורח החיים שלך למצב הקיים, לקדם איזון של לחץ הדם ולצמצם תחלואה ותמותה הנובעת ממצב זה.

יתר לחץ דם, על כלל מערך הסיבוכים שהוא טומן בחובו, דורש היכרות מקיפה על הגורמים המכוננים אותו ושלל ההתערבויות המאפשרות להשיב את השליטה עליו. כפי שניתן לראות, ליתר לחץ דם סיבוכים הפוגעים באברי מטרה רבים בגוף, ועשויים להתרחש בכל גיל. מעקב מסודר בליווי רופא מומחה, יאפשר לך לנהל את המצב באופן מיטבי ולאמץ אורח חיים בריא שליטה בלחץ הדם.

Summary
סיבוכים של יתר לחץ דם שחשוב לקחת בחשבון – מדריך למטופל
Article Name
סיבוכים של יתר לחץ דם שחשוב לקחת בחשבון – מדריך למטופל
Description
יתר לחץ דם ברוב המקרים יהיה נטול תסמינים, אך השלכותיו מרחיקות לכת. מעקב קבוע חיוני כדי להבטיח מניעת סיבוכים. אלו כמה מהסיבוכים הנפוצים שיתר לחץ דם עשוי לגרום להם.
Author

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות