לרובנו, יש דימוי ברור למדי בראש כשאנו מדמיינים אישה בהריון. למדנו לראות את האישה ההרה כזוהרת ומלאת חיים. על אף שישנן לא מעט נשים שאכן חוות תקופה זו כך, עבור אחרות ההיריון עשוי להיות רצוף קשיים. מתחושת כבדות ותנודות במצבי הרוח ועד לסיכונים בריאותיים, ישנם היבטים רבים שיש לתת עליהם את הדעת. היבט אחד שיש לקחת בחשבון הוא מעקב אחר לחץ דם בהריון ושמירה על תקינותו. החדשות הטובות הן שיש לנו לא מעט שליטה על היבט זה. שינויים קטנים באורח החיים עשויים לעשות הבדל משמעותי. ואכן, התאמת אורח החיים עשויה לא רק לשפר את התחושה הכללית במהלך ההיריון, אלא למנוע סיכונים ממשיים. כאן, מסביר ד"ר אהוד דרוקר, מומחה ליתר לחץ דם, על הבחירות בחיי היום-יום שיאפשרו למנוע לחץ דם גבוה במהלך ההריון.

תזונה בריאה ומאוזנת היא קריטית לאיזון לחץ הדם

האמירה העממית הנפוצה לפיה במהלך ההיריון עלייך "לאכול בשביל שניים", אינה רק בלתי מדויקת, אלא אף עשויה להיות מסוכנת. השמנת יתר עשויה להוות גורם סיכון להעלאת לחץ הדם במהלך ההיריון ולכן, המוטיבציה שצריכה להנחות אותך היא להקפיד על תפריט בריא ומאוזן.

גוף מחקר רחב למדי מבסס את הקשר הבלתי ניתן להפרדה בין הבחירות התזונתיות של האישה ההרה ובין לחץ דם תקין בהריון. במטא אנליזה נרחבת שסקרה כ-1066 מחקרים רפואיים, נמצא כי ישנו מתאם גבוה בין הקפדה על דיאטה ים תיכונית ותזונה מופחתת נתרן ובין השכיחות ללחץ דם גבוה בהריון. אם כן, תזונה עשירה בפירות, ירקות וחלבונים רזים תורמת באופן ניכר להפחתת רמות לחץ הדם.

השפעת צריכת המים על לחץ דם בהריון

שתיית מים מרובה תמיד מומלצת, לא משנה באיזה מצב רפואי אנו. עם זאת, במהלך ההיריון הנחייה כללית זו מקבלת משנה תוקף. קל מאוד לשכוח להקפיד על שתייה ומבלי שכלל נשגיח בכך, אנו עשויות לנהל את ההיריון במצב של התייבשות מתמשכת. מומחים בתחום מציינים כי שמירה על רמות הידרציה נאותות עשויה לסייע בוויסות לחץ הדם במהלך ההיריון. יש לשתות 8 עד 12 כוסות ביום של מים מדי יום. מעבר לתרומה למניעת הפרעות בלחץ הדם, צריכת מים תקינה מסייעת בשמירה על רמות מי שפיר תקינות ותהליך ניקוי הרעלים הטבעי של הגוף. כדי להבטיח שיהיה באפשרותך לשמור על הידרציה תקינה, מומלץ להחזיק בסמוך בקבוק מים בכל עת.

פעילות גופנית במהלך ההיריון: יצירת האיזון הנכון

פעילות גופנית מאומצת במהלך ההיריון אמנם אינה מומלצת, אך שילוב פעילות בעצימות נמוכה ובייעוץ רופא לחץ דם מומחה יכולה לתרום משמעותית לשמירה על לחץ דם בהריון ברמה תקינה. תרגולים כמו יוגה או פילטיס מותאמים לנשים הרות, הליכה במהירות מתונה ומתיחות יכולים לסייע במאמץ הזה.

ניהול מתחים יעיל תורם ישירות למצבי לחץ דם בהריון

רבות תוהות מה מוריד לחץ דם גבוה בהריון ומחפשות פתרונות פיזיולוגיים, מטיפול תרופתי ועד שינויים בתזונה. לעתים קרובות, גם למצב הנפשי עשויה להיות תרומה משמעותית. מתח וחרדה עשויים להשפיע באופן ניכר על לחץ הדם שלך. אי האיזון ההורמונלי עשוי לתרום עמוקות לרמות המתח ולכן, דווקא בתקופה זו חשוב שנפעל שבעתיים על מנת למתן את מצב הרוח. תרגול מיינדפולנס, אורח חיים פעיל, טכניקות לניהול חרדה ומתח, מדיטציה ופעילויות הרפיה אחרות יכולים לסייע במיתון המתח ושמירה על הבריאות הכללית. במקרים בהם הדבר נדרש, ניתן גם להסתייע בטיפול תרופתי המותאם לנשים בהריון.

איכות השינה תורמת גם היא ללחץ הדם

שינה מספקת מתגלה בשנים האחרונות כגורם משפיע משמעותי בשמירה על לחץ דם תקין בהריון. באחד מהמחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי איכות שינה ירודה של האם עלולה להגביר את לחץ הדם במהלך ההיריון. בקרב מדגם של 5532 נשים הרות, נמצא כי לחץ הדם של האם בתחילת ההיריון היה גבוה יותר באופן משמעותי בקרב נשים עם איכות שינה נמוכה, משך שינה ארוך ועם נחירות. הקפדה על היגיינת שינה תקינה ונקיטת צעדים לסביבת שינה מיטיבה יתרמו באופן ניכר לשמירה על לחץ הדם שלך.

ככל שאנו מתעמקים בממצאים האחרונים, מתבהר כי שמירה על לחץ דם בהריון ברמה תקינה דורשת גישה הוליסטית – הכוללת תזונה, פעילות גופנית בטוחה ומותאמת, ניהול מתחים ושינה בריאה. כל אלו גם יחד טומנים בחובם את המפתח לרווחת האם. עם זאת, לא די בתובנות. כדי להבטיח שהן יבואו לידי ביטוי באורח החיים שלנו, עלינו לתרגם אותן למעשים. כדי לבנות תוכנית מותאמת אישית לרווחה הבריאותית שלך לאורך ההיריון ולמתן את לחץ הדם, ד"ר דרוקר זמין לפגישת ייעוץ במרפאת לחץ הדם של CLINICA – מרפאות מומחים, וישמח לסייע לך בתהליך. לפרטים נוספים, ניתן להשאיר פרטים באתר ונחזור אלייך בהקדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות