יתר לחץ דם עמיד לטיפול

טבלת יתר לחץ דם עמיד לטיפול

יתר לחץ דם עמיד לטיפול

במשך שנים, מלווה ד"ר דרוקר מטופלים המתמודדים עם לחץ דם גבוה. במרפאת לחץ הדם של CLINICA – מרפאות מומחים, זמינות לך אסטרטגיות ארוכות טווח על מנת לשמור על איזון, גם לאור מצבים העמידים לטיפול תרופתי ואורחות חיים. עם תוכנית מותאמת אישית, הכוללת תזונה נכונה, הפחתת יושבנות, פעילות גופנית, טיפול תרופתי מתאים ושלל היבטים נוספים, נמצא את המענה שיבטיח את הרווחה שלך. יחד, נתמודד ביעילות עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול.

החיים עם יתר לחץ דם כרוני רצופים באתגרים. עבור רבים מאיתנו, מצב זה דורש מאבק יום-יומי. השינויים באורח החיים, המגבלות שמגיעות עם המצב והחששות המובנים מהסיכונים, גוברים אף יותר כשאנו מגלים שאנו לא מצליחים לנהל אותו גם עם טיפול תרופתי. השכיחות של יתר לחץ דם עמיד עומדת על 2%. על מנת להתמודד עם מצב זה בתבונה, נדרשת גישה מקיפה ורב תחומית וייעוץ על ידי מומחה שיבין את הנסיבות הייחודיות שלך ויסייע לך להשיב את האיזון. יתר לחץ דם עמיד מוגדר כמצב בו ערכי לחץ הדם אינם יורדים מערכים של 140/90 מילימטר כספית וזאת למרות 3 – 6 חודשים של טיפול תרופתי בשלוש תרופות הפועלות במנגנון שונה, ואשר אחת מהתרופות היא תרופה ממשפחת המשתנים. המצב דורש גישה מקיפה לטיפול יעיל. בקליניקה של ד"ר דרוקר, מומחה ליתר לחץ דם, ממתין לך פתרון מבוסס ספרות מקצועית וניסיון קליני ממושך.

כיצד מתפתח יתר לחץ דם עמיד לטיפול?

מצב בו יתר לחץ דם גבוה אשר איננו מאוזן חרף ניסיונות פעילים למתנו, עשוי לעורר אי שקט רב אצל המטופל ביתר לחץ דם. הצעד הראשון במסע לטיפול יעיל ביתר לחץ דם עמיד מתחיל בהבנת הגורמים העומדים בשורש המצב. ישנן סיבות אפשריות רבות התורמות למצב זה ובתהליך האבחון, נבחן מספר היבטים מרכזיים.

נטייה גנטית

בשלב הראשוני ביותר, יתבצע תשאול ובדיקה גופנית על מנת לזהות דפוסים דומים בהיסטוריה המשפחתית והאישית אשר יוכלו לרמז על לחץ דם שניוני.

בחירות אורח חיים

אין כל ספק שהבחירות שאנו עושים יום-יום, המשפיעות על תפקוד הגוף, המזון שאנו צורכים ומידת הפעילות שלנו, יכולים להשפיע על הסבירות לפתח יתר לחץ דם העמיד לטיפול. מחקר רחב היקף אחד, מזהה שישה גורמים מרכזיים הקשורים לאורח חיים בריא עבורם נמצא מתאם עם התפתחות יתר לחץ דם שעבורו טיפול תרופתי. בד בבד תיתכנה סיבות רבות להיווצרות מצב של יתר לחץ דם עמיד לטיפול:

  • צריכת מלח מוגברת
  • תרופות המעלות לחץ דם (סטרואידים, תרופות נוגדות כאב ממשפחת ה–NSAIDS, תרופות מסוימות לצינון, גלולות למניעת הריון, תרופות פסיכיאטריות ועוד)
  • יתר לחץ דם שניוני (הצרות עורק כליה, דום נשימה בשינה, בעיות בבלוטת המגן או יותרת הכליה, הצרת אבי העורקים ועוד)

מצבים בריאותיים קיימים

ישנם מצבים רבים שעשויים לגרום להתפתחות לחץ דם גבוה עמיד לטיפול. אי ספיקת כליות עלולה להוביל למצב זה. מחקר שנערך ב-2015 מצא כי הפרעות בעיצבוב הכלייתי הגביר את הסבירות ליתר לחץ דם שלא הגיב ביעילות לתרופות. במקרים אלו, טיפול בדנרווציה של עורקי הכלייה הוביל לשיפור במדדים.

כמו כן, מחקרים רבים מצביעים על כך שלמתמודדים עם סוכרת סבירות גבוהה לפתח יתר לחץ דם. במחקר קליני אחד נמצא כי סוכרת סוג II מכפילה את הסיכון לפתח יתר לחץ דם ובמקרים מסוימים, מדובר במצב עמיד לטיפול. 

יתר לחץ דם עמיד שכיח יותר בגיל המבוגר וכן בחולים עם השמנת יתר. הבנת הסיבות המגוונות הללו מספקת את הבסיס לתוכניות טיפול מותאמות אישית ומבטיחה כי ניתן יהיה לפתח פתרון המותאם למצב מסויים וביעילות אופטימלית. תהליך הלימוד המתמיד בקליניקה והעבודה המתמשכת של ד"ר דרוקר בבתי החולים שיבא ובילינסון מפגישים אותו עם המגמות העדכניות ביותר ומאפשרת ליהנות מפתרונות חדשניים ומיטביים.

התאמת טיפול תרופתי יעיל ליתר לחץ דם עמיד לטיפול

ד"ר דרוקר מעריך במדויק את מצבך המסוים והגורמים המשפיעים עליו ומתאים בקפדנות תוכנית לאורחות חיים ותוכנית תרופתית שתשרת אותך על הצד הטוב ביתר, באופן שיאפשר יעילות מקסימלית ומינימום תופעות לוואי, תוך התייחסות לתסכולים המובנים שלך מההצלחה המוגבלת שנחלו ניסיונות קודמים.

תוכנית טיפולית מלאה בליווי מומחה ליתר לחץ דם

בקליניקה של ד"ר דרוקר, טיפול תרופתי הוא נדבך אחד בלבד מתוך מכלול של היבטים המרכיבים את התוכנית הטיפולית. במהלך הליווי המקצועי יתקבל ייעוץ מקיף לניהול אורח חיים בריא, הכולל ייעוץ תזונתי, בניית תוכנית לפעילות גופנית וניהול מתחים. גישה רבת היבטים זו לוקחת בחשבון את הקשר הבלתי ניתן לניתוק ומבוסס מחקרית בין בחירות אורח החיים והשליטה בלחץ הדם, ומספקת למטופלים אסטרטגיות מעשיות להשלמת היעילות של ההתערבויות הרפואית.

כאשר לחץ הדם עמיד לתרופות, ניהול המצב עשוי להרגיש כמו משוכה בלתי עבירה. עם הכלים שיעמדו לרשותך בקליניקה, יהיה קל יותר לנהל מאבק זה. ד"ר דרוקר מחויב לרווחה הבריאותית שלך ופועל בכל הכלים העומדים לרשותו כדי לסייע לך לשמור על בריאות הלב וכלי הדם. עם קשב רב ומקצועיות בלתי מתפשרת, עומד לרשותך שותף נאמן שמלווה אותך במסע לניהול מיטבי של לחץ הדם שלך.

למידע נוסף ולתיאום שיחת ייעוץ, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת או ליצור קשר בטלפון.

שאלות ותשובות

התהליך דורש אבחון המבוסס על תשאול, בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה והדמיה מתאימות, בד בבד לבניית תוכנית אישית הכוללת דגשים לאורח חיים בריא וטיפול תרופתי מיטבי.

ישנן 3 דרגות ליתר לחץ גבוה:

  • יל"ד בדרגה ראשונה: 140-159/90-99 מילימטר כספית
  • יל"ד בדרגה שנייה: 160-179/100-109 מילימטר כספית
  • יל"ד בדרגה שלישית: מעל 180/מעל 110

על אף שאורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית (30 דקות או יותר ביום בתדירות של 5 ימים בשבוע), מניעת יושבנות – כלומר, הימנעות מאורח חיים המתאפיין בישיבה ממושכת, שמירה על משקל תקין, תזונה ים תיכונית ודלת נתרן והפסקת עישון יכול לסייע משמעותית בניהול המצב, כשמדובר בלחץ דם גבוה עמיד לתרופות, חשוב לקבל ייעוץ רפואי ולבחון אפשרות לטיפול תרופתי.

במרבית המקרים אין תסמינים ללחץ דם מוגבר, למעט במצבים כגון hypertensive urgency (מצב דחוף) המאופיין בסחרחורות, כאבי ראש ואף דמם מהאף. בנוסף, ישנה אפשרות ל–hypertensive emergency (מצב חירום) המאופיין בפגיעה באיבר מטרה כגון לב, מח, כליות או עיניים ועלול לסכן את המטופל. בנוסף למצבים שצוינו לחץ דם מוגבר מהווה סיכון להתפתחות טרשת העורקים אשר עשויה להוביל לפגיעה באברי מטרה כגון הלב (מחלת לב איסכמית המתאפיינת בכאבים בחזה או/ו קוצר נשימה), המח (אירוע מוחי איסכמי או מדמם), העין (פגיעה ברשתית) ועוד.

Summary

תפריט נגישות